Blog
ماهی قزل‌آلا هم همچون سایر گونه‌های موجودات زنده دارای گونه‌های مختلفی می‌باشد که در این مقاله به معرفی انواع آن می‌پردازیم.
انواع و اقسام گونه‌های قزل‌آلا در سرتاسر جهان زیست می‌کنند که هریک بسته به شرایط جغرافیایی و اقلیمی موجود، سازگاری‌های منحصر به فردی با محیط خویش یافته‌اند که این شرایط زیستی موجب بروز ویژگی‌های خاصی در هر یک از نژادهای آنها شده است.
انواع قزل‌آلا:
قزل‌آلا جویباری (Brook Trout or Speckled Trout):

قزل آلای جویباری

نام این ماهی از محل زندگی‌اش گرفته شده و بیشتر در جویبارها و نهرها و آب‌های روان یافت می‌شود. برخی اوقات در دریاچه سدها نیز دیده شده است. تحمل دمای بالاتر از ۱۷ درجه سانتی‌گراد آب را ندارد و بطور کلی آب‌هایی با درجه حرارت کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهد، برای همین اکثراً در رودخانه‌های کوهستانی و مرتفع که آب سردتری دارند یافت می‌شود.

قزل‌آلا قهوه‌ای (Brown Trout):

قزل آلای قهوه‌ای

محل زندگی اولیه این ماهی اروپا بوده و بومی اسکاتلند است و بعداً به سایر نقاط جهان از جمله آمریکا و کانادا برده شده است. رنگ آنها سبز مایل به قهوه‌ای و رنگ زیر شکم‌شان مایل به طلایی است. خال‌های مشکی و قرمز رنگی روی بدن آنها دیده می‌شود این ماهی به نسبت عمر بیشتری از سایر گونه‌های قزل‌آلا دارد و این موضوع ممکن است به خاطر هوش بیشترش باشد. آنها می‌توانند بیش از ۱۳ سال عمر کنند و طول‌شان به حدود ۶۰ تا ۱۲۰ سانت و وزن‌شان تا حد ۱۸ کیلوگرم برسد. قزل‌آلای قهوه‌ای هم در دریاچه سدها و هم در آب‌های پر جریان یافت می‌شود. در زمان تخم‌ریزی و تولیدمثل بسوی آب‌های کم عمق با بستر سنگی مهاجرت می‌کند.

قزل‌آلا رنگین‌کمان (Rainbow trout):

قزل آلای رنگین کمان

تقریباً محبوب‌ترین نوع قزل‌آلا نزد ماهیگیران ورزشی، قزل‌آلای رنگین‌کمان است. ماهی قدرتمند و زیبایی است و حتی تا طول ۱۱۵ سانتی‌متر و وزن ۱۸ کیلوگرم نیز رشد می‌کند، اما عمر آنها بیشتر از ۶ سال نیست.
این ماهی آب‌شیرین، بومی آمریکای‌شمالی و بخش‌های از آسیاست.( steel head یا پولادسر نوعی از رنگین کمان است که در آب‌های شور زندگی می‌کند.) این ماهی چنانچه در دریاچه سدها زندگی کند معمولاً سایز کوچکتری دارد اما اگر در رودخانه‌ها و آب‌های پرجریان باشد بیشتر رشد می‌کند. بدن ماهی رنگین‌کمان نقره‌ای رنگ است. بعضی اوقات، زمان به قلاب افتادن پرش‌های جانانه‌ای به بیرون آب می‌کند و ماهیگیر را به چالش می‌کشد.

قزل‌آلا طلایی(Golden Trout):

قزل آلا طلایی

قزل‌آلای طلایی یکی از زیر گونه‌های قزل آلای rainbow است. این ماهی اغلب به عنوان قزل‌آلای طلایی کالیفرنیایی و قزل‌آلای بومی نهری که در انشعابات رودخانه kern زندگی می‌کند شناخته می‌شود. گونه‌های مختلف قزل‌آلای طلایی در گذشته تنها در رودخانه kern در کوه‌های نوادای کالیفرنیا یافت می‌شد، لیکن هم‌اکنون در سایر نقاط نیز زندگی می‌کند.
قزل‌آلای طلایی عموماً در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر از سطح دریا یافت می‌شود. حدود هفت سال عمر می‌کند و طول آن نیز تا ۶۰ سانتیمتر هم می‌رسد.

قزل‌آلا آپاچی(Apache Trout):

محل زندگی این ماهی محدود به کوه‌های شمالی ایالت آریزونای آمریکاست. بدنی طلایی دارند که خال‌های مشکی روی آن مشاهده می‌شود. نقاطی مشکی رنگ در دو طرف چشم‌هایش وجود دارد که بصورت یک نوار مشکی دیده می‌شود. این ماهی تا ۶۰ سانتی‌متر طول و ۳ کیلوگرم وزن رشد می‌کند.

قزل‌آلا پشت‌آبی(Blue Back Trout):

قزل آلای پشت آبی

این قزل‌آلای زیبا، بومی دریاچه sunapea در ایالات متحده آمریکاست و به مناطق دیگر نیز برده شده است. فصل صید این ماهی در تابستان است.

قزل‌آلا گاوی( Bull Trout):

قزل آلای گاوی

این ماهی جزو قزل‌آلاهای دریاچه‌ای است و خال‌های نارنجی متمایل به قرمزی روی دو طرف بدنش و خال‌های زردی روی پشتش دارد و محل زندگی آن در شمال آمریکا و کانادا می‌باشد. این ماهی نسبت به عوامل محیطی بسیار حساس‌تر از بقیه انواع قزل‌آلا بوده و به همین علت جمعیت آن کاهش چشمگیری داشته است.

قزل‌آلا قاتل (Cutthroat trout):

قزل آلای قاتل

این ماهی یک علامت قرمز رنگ در نزدیکی گلوی خود دارد و خال‌های مشکی روی بدنش بصورت پراکنده از قسمت فوقانی بدن(از سمت سر) شروع شده و در انتهای دم بصورت متراکم مشاهده می‌شود. آنها را می‌توان در نهرها و دریاچه‌ها یافت و وزن آن تا حدود سه و نیم کیلوگرم و اندازه‌اش تا شصت سانتی‌متر رشد می‌کنند. عمر نسبتاً طولانی داشته و بیش از ۱۲ سال می‌تواند زندگی کند. بدن گونه‌های مختلف آن رنگ‌های متفاوتی دارد اما وجه تمایز آن همان علامت قرمز ذکر شده است.

قزل‌آلا پولاد سر(Steel head trout):

قزل آلای پولاد سر

این ماهی از نژاد ماهی رنگین‌کمان است که در آب‌های شور اقیانوس زندگی می‌کند. مهمترین تفاوت آن با قزل‌آلاهای رنگین کمانِ آب‌های شیرین، در اندازه‌اش می‌باشد، قزل‌آلای پولادسر سایز بزرگتری دارد و طولش تا حدود ۱۲۰۰ سانتیمتر رشد می‌کند. آنها را می‌توان در آمریکای‌شمالی و بخش‌هایی از آسیا یافت.

قزل‌آلا ببری (Tiger trout):

قزل آلای ببری

این ماهی به خاطر تشابه طرح بدنش با پوست ببر بدین نام خوانده می‌شود. قزل‌آلای ببری از ترکیب نژاد نر قزل‌آلای قهوه‌ای و نژاد ماده قزل‌آلای نهری بوجود می‌آید. اما متأسفانه ماهی بوجود آمده توانایی تولید مثل مجدد ندارد و تکثیر آن می‌بایستی بصورت مصنوعی انجام شود. این ماهی فوق‌العاده تهاجمی است و در بین ماهیگیران ورزشی طرفداران زیادی دارد. قزل‌آلای ببری علاقه عجیبی به خوردن سایر ماهی‌ها دارد و تأثیر منفی روی جمعیت سایر گونه‌های آبزی منطقه خواهد داشت. آنها در سراسر آمریکا، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند یافت می‌شوند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید