Blog

ماهی بدلیل داشتن اسید چرب غیر اشباع امگا-۳ خواص درمانی زیادی دارد و برای سلامت جسم و روح یکی از بهترین غذاهای توصیه شده است. توصیه شده است هفته ای ۲ تا ۳ بار ماهی در رژیم غذایی قرار داده شود تا از منافع سودمند آن بهره مند شوید. در این مقاله به سوالاتی که درمورد این ماده غذایی ارزشمند وجود دارد پاسخ داده ایم.

آیا مضرات خوردن ماهی از فواید آن بیشتر است؟
بسیاری از غذاها، از میوه‌ها و سبزیجات گرفته تا محصولات لبنی و گوشت ممکن است با مواد شیمیایی و دیگر مواد ناخوشایند آلوده شوند. ماهی نیز می‌تواند حاوی جیوه و پلی کلرید بی فنیل یا PCB باشد. اما محققان می‌گویند فواید خوردن ماهی آن‌قدر زیاد است که بر مضرات این‌چنینی برتری داشته باشد.

آیا خوردن ماهی خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و افسردگی را کاهش می‌دهد؟
فواید خوردن ماهی سالم بطور منظم، زیاد است. ماهی فشار خون را کاهش می‌دهد، خطر نامنظمی ضربان قلب و بیماریهای کُشنده قلبی را تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد.
همچنین بنظر می‌رسد خطر سکته مغزی و برخی سرطان‌ها را نیز کاهش دهد، خلق و خو را بهبود بخشد و در بهبود روند درمان برخی بیماری‌های التهابی از جمله روماتیسم نقش داشته باشد. ماهی دارای خاصیت ضد التهابی است.

اینهمه فواید ماهی بخاطر وجود کدام ماده در آن است؟
اسیدهای چرب امگا-۳ به عملکرد سلول‌های بدن کمک می‌کند. از آنجا که بدن ما قادر نیست مقدار کافی امگا-۳ بسازد، ما مجبوریم آن را از منابع غذایی تأمین کنیم. ماهی‌ها از جمله مواد غذایی هستند که سرشار از امگا-۳ می‌باشند. سالمون، ساردین، ماکرل و شاه ماهی بیشترین مقدار امگا-۳ را در بین ماهی‌ها دارا هستند.

براساس توصیه انجمن قلب آمریکا، چند وعده ماهی در هفته باید خورد؟
انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند حداقل هفته‌ای ۲ بار ماهی در رژیم غذایی وجود داشته باشد، بخصوص ماهی‌های چرب که سرشار از اسید چرب امگا-۳ می‌باشند. هر وعده باید در حدود ۱۰۰ گرم، مقداری بزرگتر از کف دست یک زن باشد.

سوشی(غذایی که در آسیای شرقی پخته می‌شود و دارای ماهی خام است) دارای تأییدیه عدم وجود باکتری‌ها و انگل است؟
متأسفانه باید به طرفداران این غذا بگوییم سوشی خطر بیماری‌های ناشی از غذای آلوده را نسبت به غذاهای پخته بیشتر افزایش می‌دهد؛ فارغ از اینکه این غذا در بهترین و تمیزترین رستوران شهر طبخ شده باشد یا خیر.
اگرچه درجه‌بندی خوب و بد برای سوشی ممکن است در شما این تصور را ایجاد کند، که سوشی‌های با درجه کیفی خوب عاری از میکروب هستند، اما این تنها یک اصطلاح فروشگاهی است و هیچ معنای استاندارد و قانونی ندارد. ماهی که در تهیه سوشی استفاده می‌شود، اغلب یخ زده است که باید انگل‌ها را از بین ببرد. اما تنها راه مطمئن برای از بین بردن انگل‌ها و باکتری‌ها این است که ماهی را بپزید.

آیا ماهی به تقویت حافظه با افزایش سن کمک می‌کند؟
بله! ماهی واقعا غذای مغز است. مطالعات نشان داده است که خوردن ماهی کبابی یا پخته شده یک بار درهفته، بطور منظم و طولانی مدت به فرد کمک می‌کند حافظه کوتاه‌مدت خود را قوی نگه دارد. خوردن ماهی بنظر می‌رسد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و مشکلات روحی را کاهش دهد.

آیا ماهی‌های وحشی اسید چرب امگا-۳ بیشتری نسبت به ماهی پرورشی دارند؟
در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بستگی به نوع ماهی دارد. بعضی ماهی‌ها مثل سالمون، ماکرل، شاه ماهی و قزل آلا به هر شکلی که صید شوند، چه از دریا و چه پرورشی، دارای بالاترین میزان اسید چرب امگا-۳ هستند.

آیا بوی ماهی چیزی طبیعی است؟
ماهی تازه یا اصلاً بویی ندارد و یا اینکه بوی ملایمی خواهد داشت. اگر ماهی بوی تند و آزاردهنده داشت، زمان کیفیت مطلوب آن گذشته است. اگر با باز کردن درب یخچال بوی ماهی تمام فضای آشپزخانه را پر می‌کند بهتر است از خیر خوردن آن بگذرید!
ارتجاعی بودن عضلات ماهی، درخشانی چشم ماهی، قرمز و روشن بودن آبشش ماهی و بسته بودن دهان ماهی از ویژگی‌های ماهی تازه است. داشتن ظاهری کدر، بوی ماندگی، فرورفتگی چشمان ماهی و باز بودن دهان ماهی از ویژگی‌های ماهی مانده است.

آیا بهتر است امگا-۳ را از مکمل‌های دارویی تأمین کنیم یا ماهی؟
برای تأمین نیاز بدن به اسید چرب امگا-۳ بهتر است از ماهی‌ها استفاده کنید. در بیشتر مطالعات نیز بر این موضوع تأکید شده و مردم تشویق به خوردن ماهی شده‌اند. مکمل‌های دارویی امگا-۳ ممکن همه فوایدی که در ماهی طبیعی وجود دارد را تأمین نکنند.
اخیراً در برخی مطالعات انجام شده بر روی کسانی که در خطر بالای بیماری‌های قلبی هستند مشاهده شد که مکمل‌های دارویی امگا-۳ کمکی به روند درمان آنها نمی‌کند. مبتلایان به بیماری‌های قلبی باید درمورد مصرف مکمل‌های امگا-۳ و اینکه برایشان مفید است یا خیر، با پزشک خود صحبت کنند.

اگر ماهی به درستی پخته شود کرم‌ها و سایر انگل‌های آن کشته خواهد شد؟
ماهی ممکن است برخی انگل‌ها را با خود حمل کند. از معروفترین این انگل‌ها کرم نواری است که قادر است در لوله گوارش بدن انسان به مدت چند سال زندگی کرده و طولی بیشتر از درازای حیاط پیدا کند! از عوارض وجود این کرم در بدن درد شدید، کاهش وزن و کم خونی است.
اما نگران نباشید. اگر ماهی را به خوبی بپزید طوری که دمای داخل آن به ۶۰ درجه سانتیگراد برسد، هر نوع انگلی در آن کشته خواهد شد.

آیا زنان باردار منعی برای خوردن ماهی دارند؟
زنان باردار منعی برای خوردن ماهی نداشته و لازم است ۳۵۰ گرم در هفته ماهی مصرف کنند. ماهی دارای ترکیباتی است که به رشد و توسعه مغز نوزاد کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که زنان بارداری که به طور منظم ماهی می‌خورند کودکانی خواهند داشت که در تست‌های هوش نمرات بالایی کسب می‌کنند.
با این وجود زنان باردار باید از خوردن ماهی های که جیوه بالاتری دارند، خودداری کنند. کوسه ماهی، شمشیر ماهی و ماکرل دارای جیوه بالاتری در بین ماهی‌ها هستند. در عوض می‌توانید ماهی‌هایی انتخاب کنید که جیوه کمتری دارند مثل سالمون، تن سبک کنسرو شده و یا میگو. زنان باردار یا شیرده می‌توانند ماهی تن سفید(آلباکور) بخورند اما فقط ۱۷۰ گرم در هفته، چرا که این ماهی نسبت به تن سبک جیوه بیشتری دارد.

آیا غذاهای دریایی عامل بیشترین آلرژی‌های غذایی هستند؟
بیشترین ماده غذایی که عامل مراجعه به مراکز درمانی بدلیل بروز واکنش‌های آلرژی است، ماهی می‌باشد. برخی افراد قدرت تحمل و هضم ماهی را ندارند و بدنشان نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. انواع ماهی به میزان متفاوتی حساسیت‌زا هستند و کسانی که به ماهی حساسیت دارند باید آن‌را از برنامه غذایی خود حذف کنند. به جای ماهی می‌توانید از منابع دیگری که حاوی اسید چرب امگا-۳ هستند مثل گردو یا روغن کانولا استفاده کنید. به یاد داشته باشید مسمومیت با ماهی با آلرژی به ماهی فرق می کند.

آیا این تصور که ماهی به هر شکل پخته شود حتی سرخ شده، مفید خواهد بود درست است؟
ماهی وقتی سالم‌تر است که کبابی یا آب‌پز باشد. متأسفانه وقتی ماهی را سرخ می‌کنید ارزش غذایی‌اش را از دست می‌دهد. خوردن غذاهای سرخ شده به مقدار زیاد بخصوص وقتی روغن اشباع یا ترانس باشد، باعث بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی می‌شود. در مطالعه‌ای که بر روی زنان مسن انجام شده بود مشخص شد تنها خوردن یک وعده ماهی سرخ شده در هفته خطر بروز بیماری‌های نارسایی قلبی را تا ۴۸ درصد افزایش می‌دهد.
از خوردن ماهی سرخ شده پرهیز کرده و ماهی را آب پز یا کبابی کنید.

بیماری ترس از ماهی یا اکتو فوبیا چیست؟
می‌دانید که خوردن ماهی برای سلامت بدن خوب است. اما اگر از آن متنفر باشید چه؟ ترس از ماهی یا ichthyophobia نوعی ترس از خوردن ماهی، ترس از لمس ماهی خام یا ترس از ماهی مرده است. این ترس که در گروه ترس‌های خاص طبقه‌بندی می‌شود شدید و پایدار است. با ترس خود مبارزه کنید. به یاد بیاورید که ماهی‌ها دارای رنگ‌ها و طعم‌های مختلفند. ماهی‌هایی انتخاب کنید که طعم‌های خاص ندارند یا ماهی‌هایی که بافت محکم و گوشتی دارند مثل شمشیر ماهی.

منبع: سایت کلینیک آنلاین فوق تخصصی روماتولوژی

دیدگاهتان را بنویسید